Kokoreç nasıl pişer

1 Kokoreç Pişirme yöntemi .

Kokoreç nasıl pişirilir

 • Kokoreç pişirme

  Yeni başlayan kokoreççilere ve sözde kokoreççi olanlara pişirme önerileri

 • Pişmiş kokoreç görüntüsü

  Herkes kokoreççi oldu, kimse kusura bakmasın. herkes 40 yıllık kokoreççiyim der oldu. Kokoreç küçülüyor diyenler için bazı açıklamalar yapma zamanı geldi. Öncelikle süt kuzu kokoreç bazı mevsimlerde fazla küçülme yapar bunun sebeplerinden birisi besi hayvanlarının kesilmesinden kaynaklıdır. Bahar aylarında bağırsak mumbar çöz ve gömlek yağı bol olur. Ancak senenin bazı aylarında pek çok firma kokoreç saracak ürün dahi bulamayacak pozisyona gelir. Özellikle gömleğin istenilen incelikte olmadığı zamanlarda küçülme daha fazla yaşanmaktadır. Çözlü ürünlerde de bir miktar gömlek kullanılır. Çözlü ürünlerde fındık içinde olanı makbuldür. Fındıktan kasıt bazı yörelerde badem bazı yörelerde ise uykuluk demektir. Ancak bu uykuluk boğazdan alınan uykuluk değildir. Türkiye de her kokoreççi farklı ürün tercih eder. Kimisi fazla yağlı, kimisi az yağlı, kimisi çözlü, kimisi neredeyse komple bağırsaklı ürünleri seçer. Herkesi memnun etmek imkansızdır. Ancak genel kabul gören bazı durumlar vardır. Örneğin çözlü ürün her zaman bir tık daha lezzetli olur. Gömlekli ürün kolay kesilir. Pleyt ızgarada çözlü ürün yapılması gerekir.

 • Kokoreç böyle pişmez

  Telefonda bize sıkça sorulan soruların bazı yanıtlarını her ne kadar fazla okuyan bir toplum olmasak ta burada açıklamak gerekir diye düşünüyoruz. Örneğin yarım ekmeğe kaç gram kokoreç konulur sorusu cevapsızdır, kokoreç gram ile satılan bir ürün değildir, basit bir anlatımla 2 sıra bağırsaktan dilim kesilir ve bu yarım ekmek için yeterli gelecektir. Tabiki ekmeğinizin boyutunu bilmeden bu yorumu yapabiliriz, bol kepçe koymak isteyenler 4 sıra bağırsaktan keserek te yarım ekmeğe koyabileceği gibi daha çok ürün çıkarmak isteyenler tek sıra bağırsağı içine domates biberi bol tutarak ta yarım ekmek şeklinde satabilir. Şimdi 3 kg luk çözlü bir üründen sade olarak 18 yarım ekmek çıkar, domates biberli ise 23 yarım ekmek çıkar. Bu sayılar bizim kendi ürünümüzü hakkı ile ekmek arası sattığımız rakamlardır. Bazı patronlar bizim usta bundan 10 adet yarım çıkardı derse ustayı sorgulamak gerekir ve işine son verilmelidir. Aynı kokoreç ten normal ustalardan birisi 18 çıkarırsa diğeri 17 çıkarabilir bundan aşağısı kabul edilebilir bir durum değildir. Peki ya benim ustam diyorki mal küçülüyor, ustaya şunu sormak gerekir, kaç saat pişirdin, kömür sıcaklığını ayarlayabildinmi, kokoreç i kömürden ne kadar mesafede tuttun. Kömür haline getirene kadar pişirirsen bu kokoreç küçülür arkadaş, hatta çay suyunu uzun süre kaynatırsan çaydanlığı yakarsın. Ama x markadan kokoreç aldık küçülmüyor sizinki neden küçülür. Hayday bizdede küçülmeyen kokoreç var. Kokoreç küçülmemesi için nasıl sarmak gerekir içine Fitil konulması gerekir. Fitil dana dan elde edilir. Dana eti kuzuya göre bilindiği üzere daha serttir daha az fire verir. O zaman kokoreç usta harlı ateş versede uzun süre ateşte tutsada daha az fire verir. Makbul mü dür hayır değil ancak çok aşırı lezzet kaybıda yaşatmaz ama iyisi olmaz.

 • Yagdanlıkta kokoreç pişirme

  Peki bu işte hangi bağırsak iyidir, Balıkesir göbel bağırsağı, Bursa bağırsağı ve Trakya bağırsağı diğer yörelere oranla kat kat iyidir. Bunun dışında özellikle ispanya, diyarbakır vb. doğu yörelerinden de bağırsak bulunur, İstanbul da adakçılardan da bağırsak alınır ve kokoreç sarılır, ama nerde benim Balıkesir bağırsağım nerede Bursa Trakya bağırsağım ile diğerleri. Kaliteli kokoreç alacaksanız bağırsağı Balıkesir, Bursa ve Trakya olmalıdır bunun dışındakiler kokoreç işte. Mumbar yarılarak temizlenmelidir. Çözlü ürüne bir miktar gömlek yağı atılmalı ve fındığı içinde bırakılmalıdır. 20 dk civarı tandırda tutulup serinletildikten sonra dondurulmalıdır. Kokoreç böyle yapılır. Bağırsakta ortalama 2 veya 2.5 sarım olursa iyidir. Herşeyin bir kuralı var. Bu yazılar genelleme içindir, bazı bölgelerde 6 kg luk kokoreç yapılır, bazı bölgelerde dana kokoreç satılır. Bunlar o yöreye göredir. Biz İstanbul ve İstanbul benzeri şehirlerden bahsediyoruz. Ürünler el ile yapıldığı için hepsinin gramajı aynı olmaz. 3 kg mal denildiğinde 2900 ile 3100 gram arası anlaşılır. Örneğin 4 kg sarılan bir kokoreç tandıra girdiğinde 3200 gram ancak kalır yani ön pişirilmede fire verir. Daha sonra şok odasına girer ve dondurulur.

 • tavada haşlama kokoreç

  Kokoreç pişirilecekse bizim önerimiz şişli tezgah değil, raylı tezgahtır. Hem ortasına şiş sokmak için uğraşmazsınız hem kokoreç güzel pişer. orta rafına kokoreç konulur ve meşe kömüründe pişmeye bırakılır. Aralıklarla çevrilir. Ateşle arasındaki mesafe yaklaşık olarak 50 cm dir. Burada 2 ile 2.5 saat arasında yavaşça pişer akabinde alüminyum folyo ya sarılarak dinlendirilir ve folyo çıkarılarak en üst rafa konulur. Böylece kokoreç fazla küçülmez. Müşteri geldiğinde dilim kesilir tel ızgarada ateşe yakın bir şekilde tekrar pişirilir (çıtır seven müşteri için) tezgaha alınır kekik, pul biber, tuz, kimyon ile zenginleştirilir ve kıyılır, ekmek bu sırada kömürde kızarır ve ekmeğin içine kokoreç konulur afiyet olsun. Bir diğer metod ise herkesin bu şekilde yapabilecek zamanı ve tezgahı olmadığı için, ortasından şiş geçirilir gene tercihen meşe kömürü veya imkan yoksa boru kömürde daha yakın mesafede 1 saat pişirilir. ortadan ikiye bölünen kokoreç yağdanlığa içi yağın içine kalacak şekilde bırakır. Müşteri geldiğinde yağdanlıktan çıkarılarak tahta tezgahta dilim kesilir ve daha önceden közlenmiş biber ve söğüş soğuk domates ile birlikte baharatı eklenerek ekmek içerisine konulur. Bunuda yapamam derseniz o zaman şunu yapın. Kokoreç 1.5 saat pişirilsin, ateş üzerinden alınıp tezgahın yağdanlık bölümünde ateşe çok yakın olmadan tutulsun. Müşteri gelince küçük küçük kesilsin ve tavaya atılsın 1 dk cızırdasın ve ekmek içine konulsun. Afiyet olsun.

 • en iyi süt kuzu kokoreç

  Evde nasıl yaparım derseniz, kokoreç dışarıda biraz çözülsün. Dilim dilim kesip buzluğa atın. İstediğinizde kaç adet dilim yiyecekseniz çıkarın ve ufak ufak kıyın. Yağsız tavaya atın biraz su salacak onu dökün pişirmeye devam edin. Domates biber sevenler onuda eklesin. Akabinde kekik, kimyon, pul biber tuz ilave edip yiyebilirsiniz. Yada mangal varsa dilimleri direk mangala koyup yeteri kadar pişirip afiyetle yiyebilirsiniz. Peki tezgahta yapılan yanlışlar nedir. Menemen gibi yapılan kokoreç artık başka bir şey olmuştur. Bazı yerler komple kokoreci tavaya kesip atıyor ve pişiriyor içine domatesi biberide atıyor al sana kokoreç diyor yahu bu başka bir şey. Domates pişince suyunu salıyor ve kokoreç ekşiyor. Yada saatlerce ateşte pişen kokoreç siyahlaşıyor küçülüyor sertleşiyor 1 saat yemeye çalış geviş getirmiş gibi ol. Bazı ustalar şişi takamıyorum diye arıyor ben ustayım diyor. Onca zamandır kokoreç sattın halen şişi takamıyormusun. Şişinden önce klavuzla denersen daha rahat olur. Yani şişten daha ince bir şiş. Her halukarda o şişleri ateşin içine batırıp kor gibi kızartacaksın. Sonra şişi kokoreç e geçirirsin. Biraz el ayarı gerekir sağdan soldan şiş çıkmaması için. Bir kaç tane de ince şiş alır ve kokoreç e saplarsan çevirdiğinde demirin etrafında kokoreç dönüp sürekli aynı yer pişmez sabitlenmiş olur. Arada birde kokoreç e ortalardan şiş batırabilirsin. Unutmayın kokoreç gerçekte sade yenir. Ama size kimse niye domates biber veya kapya biberi ile yiyorsun demez damak tadıdır. İsteyen istediği şekilde yer ve satar. Unutmayın ucuz etin yahnisi tatsız olur.

before afterKokoreç dağıtımına gelen arkadaşa kokoreç nasıl pişirebilirim diye sorabilirsiniz.

1 KOKOREÇ kalitesine ve lezzetine pek çok yerde ulaşabilirsiniz.

Her türlü soru görüş ve şikayetinizi 0212 822 00 22 numaralı Genel merkezimize iletebilirsiniz.

Kokoreç in faydalarını anlatan Dr. Yavuz Hocaya selam olsun, Kokoreç profesörü Cenk Kurt

Yılların Tecrübesi ile

Emektar Ustalarımızın özel marine sosu ile Hizmetinizdeyiz.!